ГОВОРИТЬ ПСИХІАТР: ЧОМУ ЛЮДИ ОПИРАЮТЬСЯ ЗМІНАМ

По | 11.02.2023

ГОВОРИТЬ ПСИХІАТР: ЧОМУ ЛЮДИ ОПИРАЮТЬСЯ ЗМІНАМ

Відповідь на завжди актуальне питання дали у YouTube-проєкті Євгенія Яновича та Спартака Субботи «Подкаст терапія»

Реформа шкільного харчування! Миттєво згадуємо автора проєкт, українського активіста та шеф-повара Євгена Клопотенка. Він намагається змінити меню шкільних їдалень, замінивши застарілі рецепти на корисні сучасні страви. Щоправда, зіштовхується з хейтом. Що, в принципі, очікувано, адже люди бояться змін. Детально це явище у YouTube-проєкті «Подкаст терапія» пояснив український лікар-психіатр та кандидат психологічних наук Спартак Суббота.

– Наша нервова система завжди прагне шляху найменшого опору. Все, що є зрозумілим і доступним, має для нас значення, – пояснює він. – В принципі, це належить до категорії когнітивних упереджень. У нас їх чотири групи. Перша: мозок завжди більше звертає увагу на впізнавані об’єкти. Друге: мозок більше звертає увагу на ті об’єкти, які сильно вибиваються зі знайомого ряду, бо розцінює їх, як небезпечні, і намагається «втекти». Третє: існує помилка оцінки ситуації, коли людина зіштовхується з чимось і розуміє, що потрібно швидко прийняти рішення, і тоді допускається помилок. Четверте: є високий потенціал стресу, тож нервова система не може правильно приймати рішення.

Експерт переконує, що при оцінці будь-якої реформи чи нововведень деякі люди відчувають та висловлюють хейт саме через ці когнітивні упередження.

– Коли люди розуміють, що хтось приносить у суспільство щось нове і, можливо, корисне, зіштовхуються зі всіма чотирма групами, – говорить Суббота. – Вони думають: «знайоме – це безпечне, а нове – автоматично небезпечне». Також варто розуміти: аби прийняти якесь рішення, треба, щоб все відбувалось не швидко. А от, коли потрібно прийняти рішення про зміни швидко, ніхто не дає цього зробити.

https://liza.ua/

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *